Kopie bezpieczeństwa w firmie - dlaczego warto?
Kopie zapasowe, czyli tzw. backup to absolutny must have w każdym przedsiębiorstwie. Tworzenie kopii bezpieczeństwa wszystkich danych w firmie jest niezwykle istotne, szczególnie w przypadku ich uszkodzenia lub całkowitego utracenia. Jak zatem wykonać backup i dlaczego warto?
Kopie danych – bezpieczeństwo przede wszystkim
Backup powinien być, a zdarza się, że nie jest częścią polityki bezpieczeństwa danych nie tylko w dużych korporacjach, ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dane to główny zasób firm, stąd wdrożenie kopii bezpieczeństwa i jej regularne wykonywanie jest konieczne. Eksperci z branży nierzadko porównują backup do polisy ubezpieczeniowej – dzięki niemu firmy zyskują gwarancję, że w przypadku poważnej awarii, ich dane wciąż nie są zagrożone ze względu na przechowywanie poza oryginalną lokalizacją.
Do najczęstszych przyczyn utraty danych w firmach należą:
- świadome lub nieświadome skasowanie/nadpisanie danych przez użytkownika
- zaszyfrowanie danych przez złośliwe oprogramowanie – dostęp do sieci przez pocztę e-mail, www lub zabezpieczenia
- awaria sprzętu, oprogramowania, sieci – uszkodzenie może być spowodowane wyładowaniem atmosferycznym, zakłóceniami w sieci elektrycznej, zalaniem, wiekiem sprzęt
- atak hackerski
- migracja danych
- kradzież sprzętu
Dane firmy znajdują się zarówno na komputerach firmowych, na serwerach z zasobami sieciowymi, w poczcie firmowej, jak i w programach typu ERP (np. Symfonia, Subiekt, Comarch etc.) czy w systemach na stronach internetowych. Decydowanie się na przetwarzanie i przechowywanie zasobów firmy wyłącznie opierając się na wewnętrznych strukturach operacyjnych jest nieefektywne i generuje nie tylko ogromne koszty, ale również potrzebę wdrożenia właściwych technologii oraz zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą nadzorować przepływ danych w przedsiębiorstwie.
Zwykle dzieje się tak, że firmy dostrzegają problem związany z brakiem backupu dopiero wówczas, gdy tracą swoje dane. Przy okazji często okazuje się, iż firmy, którym została zlecona obsługa informatyczna, lekceważą ten aspekt i nie zabezpieczają danych, natomiast klient jest przekonany, że jego środowisko informatyczne jest w dobrych rękach. My rekomendujemy profilaktykę IT, aby uniknąć sytuacji kryzysowych, dlatego warto zabezpieczyć swoje dane i nie dać się negatywnie zaskoczyć. Jakie możliwości backupu istnieją na rynku?
Podstawowe zabezpieczenie danych nie nadszarpnie budżetu Twojej firmy i nie jest skomplikowane. Zanim jednak rozpocznie się proces projektowania rozwiązań, przed utworzeniem systemu do kopii zapasowych warto odpowiedzieć na kilka pytań, m.in.:
- jak długo system może nie działać?
- jaki jest dopuszczalny czas przywrócenia uszkodzonych danych?
- jak wpłynie na wizerunek firmy incydent związany z uszkodzeniem lub utratą danych?
Proste rozwiązanie to takie, dzięki któremu można odzyskać cały system w kilka dni, nierzadko dużym kosztem. Warto zwrócić uwagę, iż im bardziej zaawansowane technologicznie metody, tym szybciej udaje się odzyskać całe środowisko – nawet już kilka minut od momentu rozpoczęcia procesu przywracania!
Klasyczne sposoby na zabezpieczenie danych w firmie:
- Dane użytkowników: powinny byś zapisywane na serwerze lub automatycznie synchronizowane z nim.
- Dane na serwerach: serwery powinny być zwirtualizowane, a każda kluczowa usługa umiejscowiona na osobnej maszynie wirtualnej. Dlaczego? Ponieważ awaria jednego wirtualnego serwera w firmie nie spowoduje paraliżu całej firmy.
Backup danych – dlaczego warto?
Na to pytanie można odpowiedzieć, generalizując: kopie zapasowe bezpieczeństwa powstają po to, żeby firmy nie przestawały funkcjonować i miały szansę na konsekwentny rozwój oraz budowę przewagi konkurencyjnej na rynku. Odchodząc nieco od generalizacji, odpowiadamy, że:
- backup jest istotny w aspekcie budowania wiarygodności biznesowej firmy – nawet w przypadku poważnej awarii firma może sprawnie kontynuować swoją działalność
- backup gwarantuje skuteczne i profesjonalne przechowywanie danych
- backup zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo w dostępie do informacji i zarządzaniu nimi
- backup chroni dane przed szyfrującymi wirusami oraz atakami hackerskimi, które blokują możliwość ich odzyskania. Win win!
Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy przykładowe rozwiązanie, które polega na umieszczeniu danych na maszynach wirtualnych. Jednym z najlepszych sposobów jest właśnie zastosowanie oprogramowania do kopii bezpieczeństwa bez ingerencji agenta. Gwarancją tego rozwiązania jest brak jakichkolwiek zakłóceń w trakcie wykonywania kopii zapasowej ze strony systemu operacyjnego. Dane kierowane są na serwer zewnętrzny, przeznaczony wyłącznie do kopii.
W przypadku usunięcia danych przez użytkownika, zaszyfrowaniu zasobów sieciowych, uszkodzeniu dysku użytkownika lub serwera głównego, dane są możliwe do odzyskania. Wciąż jednak wykluczone jest zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi/losowymi, tj. pożarem, zalaniem czy uderzeniem pioruna. Przed przykrymi konsekwencjami tego rodzaju zdarzeń, warto zainwestować w backup poza siedzibą firmy – najpopularniejszą metodą jest automatyczne przesyłanie kolejnej kopii bezpieczeństwa do chmury lub w formie zaszyfrowanej na dyskach zewnętrznych, jeśli polityka firmy nie pozwala na skorzystanie z opcji chmury.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie backupu? Daj znać, a my zajmiemy się resztą