Blog

Wśród usług hostingowych największą popularnością cieszą hostingi współdzielone, serwery VPS oraz serwery dedykowane. Każdy z nich jest przeznaczony dla innego użytkowania oraz różnych możliwości finansowych klienta. Na który z nich warto się zdecydować, wybierając usługę dla strony firmowej?

Co to jest hosting?

Zanim przejdziemy do rodzajów, zastanówmy się, czym w ogóle jest usługa hostingowa? Aby utworzyć swoją stronę w sieci, niezbędne jest posiadania serwera, który powinien być włączony przez całą dobę. Właśnie to oferują nam firmy zajmujące się hostingiem. Niejako wynajmują nam miejsce na swoim komputerze, który będzie pracował 24/7. Dzięki temu użytkownicy będą mogli niezależnie od pory dnia czy nocy wchodzić na Twoją stronę, dokonywać zakupu czy zagłębiać się w treści tam udostępniane. Jest to niezbędna kwestia, która pozwoli płynnie działać Twojej witrynie, dlatego warto zastanowić się nad rodzajem hostingu oraz ilością wynajmowanego miejsca.

Hosting współdzielony

Polega na dzierżawie serwera od firmy hostingowej. Jest to opcja bezpieczna, stabilna, a do tego to rozwiązanie charakteryzuje niska cena, w porównaniu z innymi hostingami. Jak sama nazwa wskazuje, serwer jest współdzielony, czyli wykorzystywany przez kilka stron. Obsługa panelu administracyjnego nie wymaga w tym przypadku żadnej szczególnie specjalistycznej wiedzy. Korzystają z niego przeważnie małe sklepy, blogerzy bądź użytkownicy prywatni. Często służy także jako środowisko testowe lub jako serwer dla deweloperów. Zaletą korzystania z hostingu współdzielonego jest to, że po wykupieniu usługi hostingowej, od razu jesteśmy w stanie zainstalować stronę w takim środowisku.

Niestety są też wady tego wyboru. Przy hostingu współdzielonym masz ograniczoną pojemność dysku i miesięcznego limitu danych. Każdy nadmierny ruch na stronie może spowodować, że zasoby szybko się wyczerpią, a elementy takie jak poczta czy przesyłanie plików mogą po prostu wysiąść. Także, gdy inne strony przekroczą nieco swoje możliwości, to spowodują ryzyko przeciążenia serwera i również Twoja strona będzie w tym przypadku zagrożona. Jednocześnie w tym przypadku nie masz możliwości ingerencji w kwestie konfiguracyjne serwera.

Kontakt

Serwer VPS

Rozwinięcie skrótu to Virtual Private Server. Jest to tak zwany dedykowany serwer wirtualny. Decydują się na niego przeważnie właściciele stron internetowych i sklepów online, które wymagają dostępu do ustawień systemowych i konfiguracji. Jest to rozwiązanie wydajne, a zarazem stabilne, mimo że w tym przypadku zasoby serwera są również współdzielone.

W przypadku serwera VPS potrzebna jest wiedza oraz umiejętności, aby sprawnie nim zarządzać i go obsługiwać. W razie braku takich zasobów należy zatrudnić administratora, który będzie zajmował się tymi kwestiami. Przy serwerze VPS podobnie jak w hostingu współdzielonym, ilość miejsca jest ograniczona. Tutaj również przekroczenie limitu będzie powodować utrudnienia w działaniu Twojej strony. Jeżeli zależy Ci na stronie małego sklepu bądź blogu, ten wariant z pewnością będzie wystarczający.

Serwer dedykowany

Dedykowany serwer jest to zupełnie oddzielna jednostka przypisana jednemu użytkownikowi. To w głównej mierze właściciel decyduje o wszystkich najważniejszych kwestiach, związanych z konfiguracją, systemem operacyjnym, czy innymi parametrami. Rozwiązanie to ma możliwość dostosowania serwera do indywidualnych potrzeb. Jest to zatem najlepsza opcja dla dużych sklepów oraz firm ze specyficznymi wymaganiami. Serwery dedykowane posiadają więcej możliwości, natomiast są jednymi z droższych z zestawionych w tym artykule usług hostingowych. Jednocześnie pamiętaj też, że firma hostingowa jest odpowiedzialna tylko za obsługę techniczno-sprzętową, natomiast konfiguracja oprogramowania to już Twoja działka.

Minusem jest również to, że na hostingu dedykowanym nie można zainstalować strony czy aplikacji zaraz po wyborze takiego rodzaju serwera. Z kolei niewątpliwą zaletą hostingu dedykowanego jest możliwość konfiguracji, jednak wymaga on zarządzania przez osobę doświadczoną.

A co z chmurą?

Jedną z najnowszych opcji jest tak zwany Cloud Server. Czym różni się od VPS? Mimo że zarówno jeden rodzaj serwera, jak i drugi opierają się na mocnych komputerach, to obydwa są narażone na awarie mechaniczne, w wyniku których Twoja strona może przestać działać. Chmura w droższym wydaniu automatycznie przetransferuje pliki do innego miejsca, co pozwoli Ci na nieprzerwane działanie.

Cloud Server charakteryzuje też duża elastyczność w zależności od potrzeb. Chmura dostosowuje swoje parametry w zależności od ruchu na stronie, tak aby żadne spowolnienia czy blokady nie miały miejsca. Niestety w przypadku niewykorzystania wykupionego zasobu, jako klient będziesz ponosił koszty za całość zarezerwowanego miejsca, a nie za tyle, ile faktycznie zużyjesz.

Elastyczny Web Hosting

Jest to rozwiązanie, łączące korzyści wcześniej wymienionych hostingów, ale także niwelujące ich wady. Ta opcja dopasowuje ilość zasobów do ruchu na stronie, dzięki inteligentnym algorytmom. Dużym plusem jest to, że przy tym rozwiązaniu płacisz tylko za rzeczywiście wykorzystane miejsce. Jednocześnie ten serwer wyróżnia się także intuicyjnym panelem administracyjnym, o który dbają specjalni administratorzy. W tym przypadku kopie zapasowe są wykonywane samoistnie, a więc nie musisz obawiać się o swoje dane.

Który z hostingów wybrać do strony firmowej?

Bez wątpienia Elastyczny Web Hosting jest najbardziej wygodną usługą hostingową na rynku. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem hostingu dla swojej witryny i nie wiesz, czy wybrać hosting współdzielony, serwer VPS czy może serwer dedykowany albo chmurę, przemyśl dokładnie jakie są potrzeby Twojej strony. Jeżeli nie potrzebujesz dużej ilości zasobów, postaw na hosting współdzielony. Gdy Twoja firma jest większa, zastanów się nad stworzeniem serwera dedykowanego. Natomiast, jeżeli zależy Ci na elastyczności konfiguracji oraz wykorzystywanych zasobów - odpowiedź jest tylko jedna - Elastyczny Web Hosting. Przy wyborze idealnego hostingu ważną rolę odgrywają także kopie bezpieczeństwa. Zazwyczaj oferuje je każdy dostawca usługi hostingowej, jednak zróżnicowana jest ich liczba oraz okres przetrzymywania danych. Jeżeli hosting obejmuje krótki czas, możesz nie mieć dostępu do informacji sprzed kilku dni. Warto przed zakupieniem wybranego hostingu, dowiedzieć się, na jakich zasadach dokładnie odbywa się tworzenie kopii zapasowych i czy faktycznie usługa hostingowa ją obejmuje.

Stoisz właśnie przed wyborem hostingu dla swojej witryny? Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz od usługi hostingowej i wybierz jedną z opcji przedstawionych w tym artykule, która będzie najbardziej odpowiadać Twoim wymaganiom. Zastanów się nad zaletami i wadami każdego z zestawionych rozwiązań i postaw na najwygodniejszą opcję dla Twojej strony.

Dobór hostingu najlepiej zostawić osobom odpowiedzialnym za stworzenie strony lub aplikacji. Dzięki temu będziesz wiedział, czego potrzebuje Twoja witryna lub sklep i postawisz na rozwiązanie, sprawiające, że będzie działać tak, jak powinna przez cały czas. Jeżeli sam się na tym nie znasz, poradź się specjalisty, który podpowie Ci, które rozwiązanie będzie najlepszym wyborem z możliwych. Weź również pod uwagę możliwości rozwoju infrastruktury IT swojej witryny w przyszłości, tak aby Twoja strona nie została zbyt szybko ograniczona przez źle dopasowany hosting.

Kontakt