Blog

Windows, Linux czy MacOS? - To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie jeśli z oprogramowania będą korzystali ich pracownicy. Z takim dylematem jednak musi się zmierzyć również każdy przysłowiowy “Kowalski”, który decyduje się na zakup komputera. Który system sprawdzi się najlepiej zależnie od potrzeb i zaawansowania danego użytkownika?

Czym jest system operacyjny?

Systemem operacyjnym nazywamy podstawowe oprogramowanie, które umożliwia komunikację pomiędzy użytkownikiem a procesorem i resztą podzespołów. To właśnie system operacyjny pozwala na uruchamianie aplikacji oraz obsługę plików. Dla przeciętnego użytkownika najważniejszym elementem systemu jest interfejs graficzny, a mianowicie wszystkie paski oraz ikony, za pomocą których może porozumieć się ze sprzętem. System operacyjny to baza dla sprawnego działania komputera, która oddziałuje na wszystkie operacje, wykonywane przez dane urządzenie. Dzięki niemu łatwo i szybko zarządzamy materiałami, które są przechowywane na komputerze.

Kontakt

Windows - klasyka wśród systemów

Zdecydowanie jest to najpopularniejszy system, który został wypuszczony spod rąk Microsoft’u. Znajduje on zastosowanie w wielu miejscach. Windows sprawdza się jako system do firm, dla domowego użytku, a także do ośrodków publicznych. Zdecydowanie jest to lider na rynku, który jest bardzo uniwersalny. Jego warianty zadowalają zarówno przeciętnych użytkowników, jak i odpowiadają na potrzeby tych zaawansowanych. Większość dostępnych programów ma rozszerzenia dostępne na produkt Microsoft’a, dlatego jest on wygodny niemalże dla każdego użytkownika. Charakteryzuje go intuicyjna obsługa, co sprawia, że każdy może korzystać z niego praktycznie od razu. Niestety jest to system, który wymaga częstych aktualizacji oraz jest mniej stabilny niż ten proponowany przez Apple.

Linux - ulubieniec programistów

Większość z wersji tego systemu jest w pełni darmowa, dlatego często wykorzystuje się je w firmach lub w urządzeniach, które mają być w atrakcyjnej cenie dla użytkownika. Obsługa systemu Linux wymaga przyzwyczajenia oraz obeznania się z opcjami. Plusem tego wyboru jest fakt, że otwarta licencja jest także darmowa zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Linux dostępny jest w wielu edycjach, co pozwala na dobranie idealnych warunków dla zwykłych użytkowników oraz dla programistów. Niestety nie wszystkie popularne programy, do których przyzwyczaił nas Windows, będą działały na Linux'ie, a ich zamienniki niekoniecznie są tak samo komfortowe.

MacOS - jabłko pełne możliwości

Zapewne kojarzysz urządzenia z nadgryzionym jabłkiem. Właśnie te sprzęty, stworzone przez firmę Apple posiadają fabrycznie zainstalowany MacOS. Standardowy system MacOS jest nie tylko przyjemny dla oka, ale i bardzo wygodny w obsłudze. Posiada on niezbędne narzędzia do pracy, jednak należy mieć na względzie, że nie wszystkie programy, do których przywykliśmy, korzystając z Windowsa, będą kompatybilne z urządzeniami Apple. Zdecydowanie obsługa też będzie nieco inna, co wiąże się z czasem potrzebnym na naukę i zapoznanie się z pracą systemu.

Jaki system wybrać zależnie od przeznaczenia?

Mimo że na rynku przoduje przede wszystkim Windows, to i inne systemy zwiększają swoją popularność, serwując użytkownikom nowoczesne odsłony systemu. Warto zastanowić się nad doborem idealnego systemu do przeznaczenia oraz do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kiedy system operacyjny ma służyć domowemu, codziennemu wykorzystywaniu należy wziąć pod uwagę, że będą z niego korzystać wszyscy użytkownicy. W takiej sytuacji oprogramowanie powinno być łatwe w obsłudze oraz intuicyjne. Systemem, który sprosta oczekiwaniom wszystkich, także tych najmłodszych jest Windows. To oprogramowanie będzie kompatybilne z większością programów, także gier.

System operacyjny do firmy powinien być profesjonalny i dostosowany do potrzeb działalności. W tym przypadku zarówno Windows, Linux oraz MacOS będą odpowiednie dla wielu przedsiębiorstw.

Programiści powinni mieć z kolei system operacyjny, który ułatwi pracę na zaawansowanym poziomie. W takim przypadku za najlepszą opcję na komputer uznaje się system operacyjny Linux.

A jeżeli jesteś zapalonym graczem, który zna daty premier wszystkich popularnych gier i zamawia je jeszcze w preorderze, to najlepiej postawić klasycznie na Windows’a. Większość gier jest kompatybilna właśnie z tym systemem.

Który system operacyjny jest bezpieczniejszy?

Bezpieczeństwo to ważna kwestia, dlatego wybierając oprogramowania, warto je wziąć pod lupę i porównać w tym zakresie. Jeżeli mówimy o Windows’ie, to w tym przypadku instalacja wymaga zazwyczaj posiadania praw administratora. Inaczej jest przy instalacji programów oraz aplikacji. Popularność Windows'a powoduje, że w sieci panuje szereg wirusów różnych typów, które go atakują. Z kolei zamknięta formuła systemu zdecydowanie hamuje tempo usuwania luk systemowych.

Z drugiej strony mamy Linux'a, który także jest zagrożony wirusami, jednak większa ich część nie może zostać aktywowana. Bezpieczeństwo w tym przypadku jest większe, ale nie ma pewności, że jest wystarczające dla wszystkich osób.

A co z jabłkiem i systemem MacOS? Tutaj ochrona jest większa, dzięki dużej liczbie rozwiązań zabezpieczających. Także pobieranie aplikacji ze źródeł niezweryfikowanych przez Apple, nie jest dozwolone, co świadczy o wysokim poziomie ochrony.

Wybór idealnego systemu zależy głównie od przeznaczenia i zaawansowania Twoich potrzeb. Jeżeli stoisz właśnie przed decyzją wyboru systemu, przemyśl dokładnie, jakie działania najczęściej podejmujesz na komputerze oraz kto będzie z niego korzystał. Ważnym parametrem jest także to, czy potrzebujesz systemu do małej lub dużej firmy.

Kontakt