Dysk SSD – TLC, MLC czy SLC?
Wybór dysku SSD opiera się nie tylko na porównaniu cen i producentów danych urządzeń. Przy zakupie takiego sprzętu pod uwagę warto wziąć również parametry urządzenia, takie jak szybkość odczytu i zapisu, transfer, pojemność, a także rodzaj pamięci. Dzisiaj skupimy się na ostatnim punkcie, czyli typach rozwiązań pamięciowych i rozróżnieniu technologii dysku SSD: MLC, TLC i SCL.
Dysk SSD – co to jest?
Przed rozróżnieniem i charakterystyką poszczególnych technologii warto dowiedzieć się, co to jest dysk SSD. Na początku istotne jest zrozumienie różnicy pomiędzy dyskiem SSD a HDD. Dyski SSD (Single State Drive) są tworzone na bazie pamięci NAND flash, która jest również wykorzystywana w pendrive’ach czy w kartach pamięci. Dyski twarde półprzewodnikowe są przede wszystkim bardziej zaawansowane pod względem technologicznym niż modele HDD. Warto zainwestować w nie głównie dlatego, że są wydajne i mogą przyczyniać się do poprawy funkcjonowania sprzętu biurowego i domowego.
Dyski SSD są również bardziej wytrzymałe na wstrząsy czy uszkodzenia w porównaniu do dysków HDD (Hard Disc Drive). Mają również inną budowę. Wewnątrz dysku nie ma ruchomych części, jak w dyskach HDD, więc zmniejsza się ryzyko ich ewentualnego uszkodzenia. Składają się z kilku do kilkunastu kości NAND, które zapewniają równoległy dostęp różnym użytkownikom do informacji, co wpływa na prędkość zapisu danych i odczytu. Dyski HDD składają się natomiast z aluminiowego talerza i ruchomych głowic elektromagnetycznych. Proces zapisu danych na talerzu dysku HDD następuje w chwili wysłania strumienia elektromagnetycznego przez głowicę.
Na rynku dostępne są również dyski hybrydowe (SSHD), które łączą dwa powyższe rozwiązania. Są one jednak rzadko spotykane, dlatego warto zastanowić się, który model dysku SSD wybrać do komputera w pracy lub w domu.
Zastosowanie dysków SSD
Z tego względu, że dyski SSD cechują się większą wydajnością oraz szybkością działania, są coraz częściej wykorzystywane zarówno w urządzeniach domowych, jak i biurowych. Można nimi zastąpić dyski HDD albo zastosować zewnętrznie jako nośnik danych lub dodatkową pamięć do komputera.
Dysk wewnętrzny SSD znajduje się w obudowie laptopa lub komputera stacjonarnego. Dyski zewnętrzne mogą być z kolei podłączane do sprzętu za pomocą kabla USB i często pełnią funkcję dodatkowego dysku lub kopii zapasowej. W pracy można przechowywać na nich istotne dane i pliki, a w domowych warunkach – filmy czy zdjęcia.
W głównej mierze dyski SSD polecane są do sprzętu komputerowego używanego przez graczy. Urządzenie przydaje się do instalowania gier lub systemu operacyjnego, co zdecydowanie przyspiesza działanie komputera. W tej kwestii ważna jest również pojemność – w niektórych przypadkach gry ważą bardzo dużo, przez co dysk SSD 500 GB może okazać się niewystarczający.
Takie modele dysków wewnętrznych i zewnętrznych polecane są również do pracy biurowej, a także dla osób pracujących w branży artystycznej (fotograf, grafik), którzy potrzebują dużych pojemności i niezawodnego sprzętu do zgrywania, tworzenia, obróbki oraz magazynowania przeróżnych materiałów graficznych.
Dlaczego warto wymienić dysk na SSD?
Dyski SSD, w porównaniu do HDD, zapewniają znacznie większą wydajność i cichszą pracę ze względu na brak części mechanicznych. Są również odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy upadki. Wymiana dysku na SSD zapewni większy komfort pracy oraz szybsze działanie komputera (wliczając w to szybszy start systemu operacyjnego oraz uruchamianie programów).
SLC, TLC czy MLC?
Stosowaną w dyskach SSD pamięć NAND flash można podzielić ze względu na rodzaj zapisywania danych: MLC, TLC oraz SLC. To sposoby na przechowywanie w modułach półprzewodnikowej pamięci masowej. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak to działa w przypadku poszczególnej technologii oraz które rozwiązanie jest najlepsze z perspektywy wymagających użytkowników.
SLC w dysku SSD
SLC (ang. Single Level Cell) umożliwia każdej komórce przechowywać pojedynczy bit informacji. To najtrwalsze i jednocześnie najbardziej wydajne rozwiązanie. To z kolei łączy się z ceną dysku SSD – taki sprzęt jest najdroższy z wszystkich trzech rodzajów zapisu danych, dlatego najczęściej wykorzystuje się go w serwerach, rzadko przez pojedynczych użytkowników. Zaletą pamięci SLC jest wyższa prędkość zapisu, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii i większej wytrzymałości. Pamięć SLC może mieć żywotność od około 50 000 do 100 000 cykli programowania.
SSD TLC – charakterystyka
TLC (ang. Triple Level Cell) pozwala zapisywać do 3 bitów. W porównaniu do innych technologii to najwolniejszy i najmniej trwały sposób. Przy poszukiwaniach dysków SSD z niższej półki cenowej, zazwyczaj można trafić na te z technologią TLC. Komórki wykonane w tej technologii wytrzymują około 500-3000 cykli.
Technologia MLC w dyskach SSD
MLC (ang. Multi Level Cell) to technologia pamięci flash, którą cechuje wiele stanów napięć w każdej komórce, co daje możliwość zapisania w niej więcej niż jednego bitu. Żywotność pamięci MLC szacuje się na około 3000-10 000 cykli, co stanowi poniekąd kompromis pomiędzy wysokimi parametrami SLC a niską ceną TLC.
Technologie w dyskach SSD – o czym musisz pamiętać przed wyborem dysku?
Podsumowując, niezawodną technologią jest SLC dla wszelkich rozwiązań sieciowych, bo na każdą komórkę pamięci przypada tylko 1 bit danych, co minimalizuje ryzyko błędów. Taka skuteczność działania dysków wiążę się jednak z większymi kosztami niż w przypadku dysków wykorzystujących technologię MLC czy TCL.
Dyski SSD w technologii TCL pozwalają jednej komórce przechować do 3 bitów danych i są tańszą alternatywą, przez co jest częstszą inwestycją dla firmy lub użytkowników o ograniczonym budżecie. Jednak w codziennej pracy takie urządzenia są dość wolne, a ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.
Wytrzymałość komórek pamięci NAND przy użyciu tej technologii to wspomniane wyżej maksymalnie 3000 cykli. Optymalnym rozwiązaniem jest więc wybór dysku SSD z technologią MLC, którego praca jest niezawodna i wydajna niż z dyskiem TLC, a cena niewygórowana. Tego typu dyski pozwalają jednej komórce pamięci przechować 2 bity danych. Są więc kompromisem pomiędzy szybkością działania a budżetem.
Znajomość wykorzystywanych technologii TCL, MLC, SLC, jest niezbędna do tego, aby wybrać odpowiedni dysk dla komputera firmowego lub domowego. Wiele osób zastanawia się, jaki dysk SSD wybrać: czy ma to być urządzenie wewnętrzne, czy zewnętrzne albo do jakiej pracy wybrać dysk SSD 500 GB, a do jakiej sprzęt o pojemności 1 TB? Czy dysk SSD do laptopa do dobry pomysł, czy może lepiej kupić go wyłącznie do komputera stacjonarnego? Specjaliści z naszego przedsiębiorstwa, zajmujący się profesjonalną obsługą informatyczną, z pewnością chętnie odpowiedzą na te pytania i doradzą każdemu Klientowi najkorzystniejsze rozwiązania. Zapraszamy do współpracy!
Źródło infografiki: https://adopt10plus.com/is-ssd-a-hard-disc-drive/