Blog

Oficjalne zakończenie wsparcia technicznego Microsoft dla systemu Windows 7 nastąpiło dokładnie 14 stycznia 2020 roku. Obecnie konieczna jest aktualizacja Windows 7 do 10 lub zakup nowego sprzętu z aktualnym oprogramowaniem. Na jakie zagrożenia narażone są urządzenia, na których nadal zainstalowany jest ten system operacyjny?

Kontakt z doradcą IT

System operacyjny Windows 7 od Microsoft

22 października 2009 roku to data wydania Windows 7. W tym samym dniu firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10-letnie wsparcie techniczne dla tego produktu. W związku z tym, że okres wsparcia się zakończył, przedsiębiorstwo poinformowało, że 14 stycznia 2020 roku oficjalnie zaprzestaje udzielania wsparcia technicznego dla Windows 7. Dla systemu nie jest dostępna asysta techniczna ani aktualizacje oprogramowania. W związku z tym również platforma MSE (Microsoft Security Essentials) nie będzie już aktualizowana, a program Internet Explorer na urządzeniach z oprogramowaniem Windows 7 nie jest już objęty wsparciem technicznym. Konsekwencje braku wsparcia technicznego dla systemu Windows 7 mogą różnić się również w zależności od używanej wersji pakietu Office.

Koniec wsparcia Windows 7 - zagrożenia dla użytkowników

  • Brak aktualizacji = podatność na cyber-zagrożenia

Kluczowa i niepowtarzalne najważniejsza kwestia - gdy system nie otrzymuje wsparcia od Microsoft, zabezpieczenia systemu Windows przestają funkcjonować. Hakerzy, którzy znają słabość danego systemu mają otwartą furtkę do działania. Nie wolno bagatelizować tej kwestii, ponieważ w ślad za brakiem ochrony kroczą poniższe punkty.

  • Kradzież środków z konta bankowego

W systemie, który nie jest wspierany, nie zachodzi również synchronizacja z zabezpieczeniami bankowości elektronicznej. Tak było już w przypadku Windowsa XP, kiedy po zakończeniu okresu wsparcia przy każdej próbie logowania pojawiał się komunikat o możliwym zagrożeniu.

  • Kradzież danych z poczty elektronicznej

Bez wsparcia firmy Microsoft nie będą działać również zabezpieczenia poczty elektronicznej. Nie chodzi tu tylko o przeczytanie korespondencji przez osoby postronne, ale również dostanie się do wiadomości z loginami do innych kont i serwisów, w tym do sklepów, forów czy portali. Na prywatną skrzynkę pocztową trafiają również rachunki za usługi, a na firmową ważne faktury oraz dokumenty z danymi przedsiębiorstwa oraz osób pracujących w nim.

  • Kradzież danych osobistych

Dopełnianie formalności i spraw urzędowych za pośrednictwem serwisów internetowych jest ogromnym ułatwieniem. Bez odwiedzania budynków urzędowych można złożyć deklarację e-PIT czy sprawdzić stan ubezpieczenia. Zalogowanie do profilu zaufanego bez wsparcia systemu to duże ryzyko.

  • Brak sterowników

Producenci sprzętu komputerowego z biegiem czasu przestaną tworzyć sterowniki dla urządzeń z systemem Windows 7. To sprawi, że Windows 7 będzie całkowicie martwym systemem. Istnieje ryzyko, że podzespoły nie będą w stanie podołać wymaganiom nieustannie rozwijanych aplikacji. To może z kolei przełożyć się na fatalną jakość obsługi.

  • Brak bezpieczeństwa

Po zakończeniu wsparcia technicznego od firmy Microsoft komputery z systemami Windows 7 nadal działają, ale są narażone na różne zagrożenia i wirusy. Powodów takiego stanu jest wiele. Przede wszystkim wersje różnych programów antywirusowych nie zawsze są kompatybilne ze starszymi systemami operacyjnymi. Same oprogramowania częściej ulegają infekcjom, ponieważ nie posiadają wbudowanych zabezpieczeń.

Firma Microsoft zachęca do aktualizacji systemu operacyjnego w różnych organizacjach - zwłaszcza w miejscach pracy lub w szkołach.

windows 7 w firmie

(źródło: support.office.com)

Nieaktualne oprogramowanie jest jednym z powodów, które przyczyniają się do skutecznych cyberataków na firmową infrastrukturę informatyczną. Jeśli wewnątrz przedsiębiorstwa nie zadba się o odpowiednie zabezpieczenia, zwiększa się ryzyko utraty czy kradzieży firmowych zasobów.

Nawet prywatny komputer nie służy już wyłącznie do czatowania czy przeglądania stron internetowych. To urządzenia, za których pośrednictwem dokonuje się przelewów bankowych, zawiera umowy, przechowuje ważne dokumenty cyfrowe - podobnie jak w przypadku komputerów firmowych. Jest mało osób, które chciałyby korzystać ze sprzętu bez zainstalowanych poprawek bezpieczeństwa. Odsetek cyberprzestępstw niestety nie maleje, dlatego korzystanie z urządzenia bez aktualnego oprogramowania, dodatku bez oficjalnego wsparcia technicznego, stanowi realne zagrożenie. Dopóki dane przedsiębiorstwo nie stanie się ofiarą cyberprzestępstwa, nie zawsze zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz bagatelizuje możliwość utraty czy kradzieży danych, co może przełożyć się zarówno na straty biznesowe, jak i konsekwencje prawne.

  • Niezgodność sprzętowa i mniejsza wydajność

Nieaktualny system operacyjny może uniemożliwić wykorzystywanie wszystkich funkcjonalności danego sprzętu. Pracownicy, którzy pracują w firmie na nieaktualnym systemie, z pewnością nie odczuwają z tego powodu komfortu czy bezpieczeństwa. Gorzej pracujący sprzęt i oprogramowanie może niestety wpłynąć na mniejszą wydajność pracowników. Oszczędność na aktualizacji Windows 7 do 10 jest zatem pozorna - im dłużej przedsiębiorca zwleka ze sfinalizowaniem tego procesu, tym więcej pieniędzy traci jego organizacja.

  • Nieaktualne oprogramowanie

Nie tylko nieaktualny system operacyjny, ale powiązane z nim oprogramowanie może stanowić zagrożenie dla przedsiębiorstwa. Szeroka gama programów biznesowych coraz częściej dostosowywana jest do najnowszych wersji systemu Windows. Istnieje ryzyko, że pewnego dnia oprogramowanie przestanie działać, co może wpłynąć na przestój pracy w przedsiębiorstwie i poważne straty finansowe.

Windows 7 - naruszenie RODO

Zgodnie z art. 32 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) administrator oraz podmiot przetwarzający dane musi wdrożyć odpowiednie środki organizacyjne i techniczne, by zapewnić odpowiednią ochronę danych. Zapis o “dbałości o aktualizację oprogramowania” znajduje się również w:

  • Ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (art. 8. pkt. 5 lit. b);
  • Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (...) (§ 20. ust. 2 pkt. 12 lit. b).

Aktualizacja oprogramowania i systemu operacyjnego to zatem nie tylko dobra rada od specjalistów w zakresie IT, ale także wymóg wynikający z przepisów. Nowy system działa płynniej, nie przytłacza mnogością skomplikowanych funkcji i jest bezpieczniejszy zarówno dla użytkownika prywatnego, jak i osób korzystających z systemu w danym przedsiębiorstwie.

Jak zaktualizować Windows 7 do 10?

Zagrożenia w cyberprzestrzeni są poważne i dotyczą każdego przedsiębiorstwa - zarówno mniejszego, jak i większego. System Windows 10 zaprojektowano tak, by zapewniał sprawniejszą pracę. Oferuje więcej funkcji, a co najważniejsze - podlega technicznemu wsparciu ze strony firmy Microsoft.

Darmowa aktualizacja do Windows 10 była możliwa do 29 lipca 2016 r., dlatego obecnie, by uzyskać ten system, konieczne jest kupienie nowego urządzenia lub pełnej wersji oprogramowania do skutecznego zaktualizowania dotychczasowego komputera.

W prawidłowym przeprowadzeniu tej czynności pomogą specjaliści z naszego przedsiębiorstwa. Oferujemy kompleksową obsługę IT - od doradztwa, przez wdrażanie i monitorowanie odpowiednich rozwiązań. Zachęcamy do dbania o aktualny system operacyjny oraz oprogramowanie zainstalowane zarówno na komputerach prywatnych, jak i firmowych. Takie rozwiązania zagwarantują zatrudnionym w przedsiębiorstwie osobom wygodę przy pracy, bezpieczeństwo całej firmy oraz działanie zgodnie z przepisami.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących systemów operacyjnych i obsługi IT zapraszamy do kontaktu!

Kontakt z doradcą IT


Źródła:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4057281/windows-7-support-ended-on-january-14-2020

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001560/U/D20181560Lj.pdf

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002247/O/D20172247.pdf