Blog

 W obliczu pandemii koronawirusa wiele firm zostało zmuszonych do zmiany strategii i codziennego funkcjonowania. Praca zdalna pracowników jest jedną z istotnych zmian, które w tym czasie należało wdrożyć. Jak przekształcić codzienny tryb pracy stacjonarnej w wirtualne biuro? Przede wszystkim największa odpowiedzialność leży po stronie działu IT, który musi wdrożyć niezbędne narzędzia i programy, które umożliwią pracę zdalną na firmowych narzędziach w sposób niezawodny i skuteczny. Dowiedz się, jak bezpiecznie pracować z domu na firmowych danych.

Kontakt z doradcą IT

 

Praca zdalna w dobie koronawirusa - co należy wiedzieć?

Z nagłym wdrożeniem pracy zdalnej zdecydowanie lepiej poradziły sobie przedsiębiorstwa, które w swoich firmach już wcześniej dopuszczały taki system. Mają one opracowane reguły dotyczące pracy zdalnej, wszystkie wytyczne i niezbędne programy, które pracownik musi mieć wgrane na służbowym lub prywatnym laptopie. Wystarczy wtedy wszystkie te zasady przedstawić tym pracownikom, którzy jeszcze nie pracowali w trybie home office

Jest to trudniejsze w firmach, które wcześniej nie dopuszczały możliwości pracy zdalnej, a więc nagła sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusza stworzenie nowych standardów pracy. Niezbędna jest tutaj pomoc firmy IT, która przede wszystkim zaplanuje i skonfiguruje system umożliwiający pracę w trybie zdalnym.

Pracownicy na home office powinni mieć dostęp do narzędzi firmowych, plików, dostępów oraz powinni swobodnie komunikować się między sobą. Ważne jest więc skonfigurowanie urządzenia, aby było ono w odpowiedni sposób zabezpieczone (link do: Praca z domu podczas pandemii Koronawirusa. Jak udostępnić pulpit zdalnie?), który umożliwi dostęp do niezbędnych w pracy danych. Niezmiernie ważne są zabezpieczenia komputera, które chronią system przed wyciekiem firmowych danych.

Jak przygotować stanowisko pracy?

Podstawowym narzędziem w wirtualnych biurach jest komputer. Jeśli pracodawca udostępnia sprzęt firmowy, to pracuj tylko i wyłącznie na nim, gdyż jest on właściwie skonfigurowany i posiada odpowiednie programy szyfrujące, udostępniające pulpit oraz wdrożenie sieci VPN.

Jeśli natomiast podczas pracy zdalnej będziesz korzystał z prywatnego komputera, to ważne jest, aby stworzyć na nim osobne konto pracownika i wgrać tam wszystkie potrzebne programy oraz narzędzia. Tutaj także nieoceniona okaże się pomoc działu IT, który tak skonfiguruje urządzenie tak, że będzie ono odpowiednie do pracy zdalnej.

Bardzo ważne jest także samo miejsce pracy zdalnej, co często tworzy problem, bo nie każdy ma możliwość wydzielenia takiego pokoju. Istotne jest, aby wtedy stworzyć sobie nawet niewielką przestrzeń do pracy, do której będzie zasiadało się tylko podczas tych ośmiu godzin. Ważne, aby do pracy zdalnej przygotować się tak, jak do tej stacjonarnej. Dotyczy to także sztywnych ram obowiązujących w biurze (np. przerwy i codziennych zadań).

Podstawowe zabezpieczenie dla komputera

Jest to niezbędny element pracy zdalnej - zwłaszcza gdy pracuje się na własnym komputerze. Każdy laptop powinien być wyposażony w sprawdzony program antywirusowy, który będzie chronił dane firmy.

Niemniej ważne są aktualizacje systemowe Windows, które chronią komputer przed szkodliwym oprogramowaniem i wirusami. Z tego powodu aktualizowanie systemu jest niezbędne i nie należy przekładać tej czynności lub w ogóle wyłączać. Pamiętajmy, aby nie korzystać z Windowsa 7, gdyż obecnie używane tego systemu niesie pewne zagrożenia. Koniec wsparcia dla Windows 7 to nie tylko brak aktualizacji.

Co również ważne - pracownik na komputerze prywatnym lub firmowym - powinien pracować na koncie bez uprawnień administracyjnych. Jeżeli złapiemy wirusa spowoduje on mniejsze spustoszenie w komputerze, a w niektórych wypadkach nawet się nie zainstaluje.

Tworzenie konta komputera

Nowe konto komputera

Praca zdalna tylko na zaufanym połączeniu sieciowym

Podczas pracy w domu absolutnie niedopuszczalne jest łączenie się z otwartymi sieciami bezprzewodowymi wątpliwego pochodzenia. Korzystaj z sieci szyfrowanej. Pamiętaj, aby na swoim domowym połączeniu sieciowym założyć hasło i nie udostępniać go osobom niepowołanym.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że łącze internetowe zostanie zerwane, to nie ratuj się otwartą siecią, ale posiłkuj internetem udostępnionym z telefonu - tzw. hotspot.

Bezpieczne przetrzymywanie haseł

Niestety, ale wiele osób używa takich samych haseł do wielu kont, a dodatkowo zabezpieczenia te są łatwe do złamania (składają się z imion, popularnych nazw, nie posiadają znaków specjalnych, liczb i wielkich liter). Ważne, aby do każdego programu ustawić odmienne, silne hasła. Co ważne - haseł tych nie zapisujemy np. na pulpicie używanego komputera.

Warto korzystać z programów, które w sposób bezpieczny przetrzymują hasła np. Keepass lub PasswordSafe, które gwarantują odpowiedni poziom zabezpieczenia.

Szyfrowanie laptopów firmowych oraz szyfrowanie danych firmowych na komputerach prywatnych

Szyfrowanie danych znajdujących się na wszystkich dyskach jest kolejnym elementem wspomagającym zabezpieczenia firmowych dokumentów. Zdarzają się różne sytuacje i może dojść do tego, że laptop służbowy zostanie np. skradziony. Po stronie działu IT leży to, aby odpowiednio zabezpieczyć komputer na taką ewentualność. Istnieją specjalne programy szyfrujące dyski, które całkowicie uniemożliwiają z nich odczyt danych osobom niepowołanym - nawet jeśli przełożą dysk do innego komputera. Sprawdzonym programem do szyfrowania dysków na komputerze firmowym jest np. BitLocker lub Cryptomator (rozwiązanie darmowe nawet dla firm).

Szyfrowanie danych

Polecamy w szczególności w połączeniu z chmurami

Jak w podobny sposób zaszyfrować dyski na komputerze prywatnym? Tutaj najlepiej zabezpieczyć tylko poszczególne foldery. W tym przypadku również można skorzystać z powyższych programów, które umożliwią zabezpieczenie tylko wybranych folderów lub konta pracownika na prywatnym komputerze.

Automatyczne blokowanie komputera

Do danych na komputerze nie powinny mieć osoby do tego niepowołane. Dotyczy to zarówno komputera służbowego, jak i prywatnego. Dlatego pamiętaj o tym, aby zawsze gdy odchodzisz od komputera np. na przerwę, blokować komputer i zabezpieczyć dostęp hasłem. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, to wtedy może dojść do przypadkowego wciśnięcia przycisków klawiatury, które przy szczególnym pechu, mogą doprowadzić do skasowania czy zmodyfikowania ważnych danych. To kolejny powód, dla którego warto blokować komputer.

Prosta instrukcja:

  1. Na pulpicie klikamy „Personalizuj”
  2. Zaznaczam „Ekran Blokady”
  3. Klikamy „Ustawienia wygaszaczu ekranu”
  4. Ustawiamy np. 10 i pokaż ekran logowania

 Ustawienia komputera - praca z domu

Automatyczna blokada komputera

Alerty bezpieczeństwa

Nie ignoruj wyskakującego okienka z powiadomieniem o zagrożeniu, które zostało wykryte na Twoim komputerze. Najlepiej takie alerty bezpieczeństwa konsultować z działem IT w firmie.

Pandemia koronawirusa to ciężki czas dla pracodawców i pracowników, więc ważne jest, aby zmobilizować siły i zrobić wszystko, by praca na home office przebiegała sprawnie oraz bezpiecznie.

Kontakt z doradcą IT