Jak bezpiecznie odbierać maile?
Wiadomości mailowe już dawno stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności – nie tylko zawodowej.
Należy jednak pamiętać, że skrzynki mailowe, zarówno służbowe, jak i prywatne, są częstym celem ataków ze strony hakerów. Jak więc korzystać z poczty elektronicznej i bezpiecznie odbierać maile, by nie paść ich ofiarą?
Bezpieczne korzystanie z maila – o czym pamiętać?
Nawet jeśli regularnie korzystamy ze skrzynki mailowej, nie zawsze mamy świadomość czyhających na nas niebezpieczeństw. Z kolei osoby, które poczty elektronicznej używają sporadycznie, nierzadko nie zdają sobie sprawy z ich istnienia. Jednak bez względu na to, jak często sprawdzamy czy wysyłamy maile, dobrze jest dokładnie poznać możliwe wirtualne zagrożenia oraz sposoby, które pomogą nam skutecznie się przed nimi chronić. W przypadku skrzynek służbowych warto też rozważyć współpracę z firmą informatyczną specjalizującą się w zakresie bezpieczeństwa danych, taką jak na przykład IT Leader.
Sprawdzanie nadawcy wiadomości
Podstawową zasadą, o której należy pamiętać podczas odbierania maili, jest sprawdzanie nadawcy otrzymanej wiadomości. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku maili od banków czy urzędów. Na pierwszy rzut oka często nie budzą one podejrzeń – szata graficzna wiadomości zwykle jest łudząco podobna do tej stosowanej przez daną firmę czy instytucję. Naszą czujność powinna wzbudzić nietypowa konstrukcja adresu mailowego. Jeśli domena, z której wysłano wiadomość, wygląda na niepowiązaną z bankiem czy urzędem, warto upewnić się, czy rzeczywiście było coś do nas wysyłane – najlepiej u samego źródła.
Nieotwieranie linków otrzymanych w wiadomościach
Każdego dnia, wraz z otrzymywanymi mailami, na nasze skrzynki trafia mnóstwo linków. Wiele z nich jest automatycznie filtrowanych i oznaczanych jako spam, ale zdarza się, że niektóre z nich trafiają do głównej skrzynki. Jeśli jednak nadawca wiadomości jest nam nieznany, adres mailowy wygląda podejrzanie lub nie mamy pewności, dokąd prowadzi link, pod żadnym pozorem nie powinniśmy klikać w przesłany odnośnik. To często wystarczy hakerom, by przejąć nasze hasło do logowania na konto bankowe czy inne wrażliwe dane.
Nieotwieranie nieoczekiwanych załączników
To samo dotyczy załączników, za pośrednictwem których hakerzy próbują przesłać wirusy, mające zaatakować nasz komputer, telefon czy inne urządzenie. W tym przypadku należy postąpić analogicznie jak przy mailach z linkami. Jeśli wiadomość z jakiegokolwiek powodu wyda nam się podejrzana, nie powinniśmy pobierać załącznika na dysk. Dobrym przykładem może być mail od – rzekomo – firmy kurierskiej z załączonym listem przewozowym. Jeśli nic nie zamawialiśmy lub wiadomość nie budzi naszego zaufania, nie pobierajmy załączonych plików i usuńmy maila ze skrzynki.
Weryfikowanie poprawności pisowni
Dobrym nawykiem, który może uchronić nas przed wirtualnymi zagrożeniami, jest sprawdzenie wiadomości pod kątem poprawności ortograficznej i stylistycznej. Hakerzy zwykle nie przykładają do tego większej wagi – nierzadko mają przygotowaną jedną wiadomość, którą następnie tłumaczą przy pomocy dostępnych w sieci translatorów. Wskazówką, że otrzymany mail może być próbą wyłudzenia danych czy zainfekowania naszego urządzenia, są także pojedyncze obcojęzyczne wyrazy w treści wiadomości. Może się zdarzyć, że translator nie potrafił przetłumaczyć danego słowa, przez co pozostało ono w niezmienionej formie.
Nieotwieranie obrazków i zdalnej zawartości
Większość programów pocztowych blokuje obrazki i zdalną zawartość w wiadomościach od nowych nadawców. Chcąc je zobaczyć, użytkownik musi najpierw potwierdzić, że mail pochodzi z zaufanego źródła. Nie powinniśmy więc zmieniać ustawień skrzynki, by obrazki i zdalna zawartość były otwierane automatycznie – nie tylko przez wzgląd na masowy SPAM, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość pojawienia się wśród niego niepożądanych wiadomości.
Unikanie darmowych sieci Wi-Fi
Obecnie w wielu miejscach publicznych dostępne są darmowe sieci Wi-Fi. To nierzadko ogromne ułatwienie, jednak nawet jeśli musimy się z takową siecią połączyć, powinniśmy ostrożnie korzystać w tym czasie z internetu. Jeżeli musimy zalogować się na konto bankowe lub sprawdzić skrzynkę mailową, lepiej skorzystajmy z transmisji danych.
Dbanie o bezpieczeństwo skrzynki mailowej
Oprócz zachowania ostrożności przy odbieraniu maili, należy również zadbać o bezpieczeństwo samej skrzynki. Uniknąć włamania na naszą pocztę pozwoli nam przede wszystkim ustawienie silnego hasła. Hasła typu „password”, „qwerty” czy „123456” to tak naprawdę żadne zabezpieczenie, a do ich rozszyfrowania nie trzeba mieć umiejętności hakerskich. Najlepiej, by hasło składało się z kilkunastu znaków, w tym liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Ponadto hasło powinno być unikalne – nie należy używać takiego samego hasła w kilku miejscach.
Na nasze skrzynki mailowe każdego dnia trafia nawet kilkadziesiąt wiadomości. Jak wśród nich znaleźć tę potencjalnie groźną? By bezpiecznie odbierać maile, pamiętajmy przede wszystkim o sprawdzeniu nadawcy wiadomości oraz nieotwieraniu linków i nieoczekiwanych załączników – jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenia, najlepiej od razu usunąć otrzymaną wiadomość.