Blog

top pictureKomputery i laptopy to dzisiaj najcenniejsze urządzenia w naszych domach i biurach. I to nie ze względu na wartość sprzętu, a raczej na dane, które są w nich zgromadzone. Bez względu na to, czy na komputerze mamy pliki prywatne, czy niezwykle cenne zasoby firmowe, zawsze powinniśmy zadbać o ich zabezpieczenie przed potencjalną kradzieżą. Jak to zrobić samemu i z pomocą firmy informatycznej?

 

Szyfrowanie systemu Windows za pomocą funkcji BitLocker

Zacznijmy od prostego sposobu na to, by zabezpieczyć dane na swoim komputerze poprzez szyfrowanie partycji dyskowych. Taką funkcjonalność zapewnia nam systemowa funkcja Windowsa - BitLocker. Jest to świetne narzędzie, dedykowane użytkownikom pracującym na danych lokalnych, szczególnie na urządzeniach przenośnych, które z jakiegoś względu mogą wpaść w niepowołane ręce. 

Funkcja BitLocker zabezpiecza dane przed fizycznymi atakami i chroni nasze pliki za pomocą samodzielnie ustalonego hasła. BitLocker oferuje różne metody szyfrowania - wybranych lub całej przestrzeni dyskowej, co zapewnia całkowitą ochronę przed niepowołanymi użytkownikami. W celu skorzystania z BitLockera nie potrzebujemy specjalistycznej obsługi informatycznej - dostęp do ochrony uzyskamy z poziomu panelu sterowania i zakładki 'System i zabezpieczenia'. 

 

Zabezpieczenie wysyłanych plików

Jednym ze skutecznych sposobów na zabezpieczenie danych jest szyfrowanie ich przed zamiarem uzewnętrzniania ich, czy to w ramach załącznika wiadomości e-mail, czy to skopiowaniem pliku na nośnik pamięci. Często nie doceniamy wagi przesyłanych danych i lekceważymy wszelkie formy zabezpieczeń, narażając się nie tylko na zwykłe błędy natury ludzkiej, co inne losowe sytuacje. 

W jaki sposób zaszyfrować takie dane? Najlepszym sposobem jest skorzystanie ze skutecznego programu, takiego jak 7-zip. To oprogramowanie dostępne na każdy system operacyjny, a co więcej, zapewniający pełną kompatybilność z wiekowymi edycjami Windows. Dużą zaletą 7-zip jest łatwość obsługi oraz brak opłat za użytkowanie - także dla potrzeb typowo biznesowych. Jeśli więc często posługujemy się plikami skompresowanymi do formatu zip, 7-zip stanowi doskonałe zabezpieczenie naszych zasobów cyfrowych, które mają trafić do konkretnego odbiorcy. 

 

Szyfrowanie danych gromadzonych lokalnie na dysku

Wprawdzie BitLocker traktowany jest przez wielu użytkowników za dostateczną metodę szyfrowania danych lokalnych, to w celu maksymalizacji skuteczności naszej bariery ochronnej, warto zainwestować w dodatkowe oprogramowanie, które zapewni pełnię bezpieczeństwa.

Taki komfort każda firma, w tym nawet firma informatyczna zyska poprzez wdrożenie aplikacji takich jak Boxcryptor czy szczególnie polecany VeraCrypt. 

VeraCrypt to aplikacja zapewniająca możliwość szyfrowania nie tylko całych dysków, ale też poszczególnych partycji, a nawet dysków przenośnych. Co przemawia za stosowaniem tego oprogramowania? Pełna obsługa informatyczna takich algorytmów jak Twofish, Camellia, AES, Serpent wraz z możliwością zastosowania szyfrowania wielokrotnego. 

 

Zabezpieczenie komputerów firmowych z obsługą informatyczną

Wcześniej wymienione możliwości zabezpieczania plików lokalnych, gromadzonych na dysku i wysyłanych do klientów w dużej mierze pozwolą nam uchronić się przed coraz powszechniejszymi incydentami cyberataków, w obliczu których większość firm nie ma szans. 

Co więcej, choć szyfrowanie plików, korzystanie z nowoczesnego oprogramowania antywirusowego i wykonywanie kopii bezpieczeństwa powinno stanowić typowe działanie każdej firmy realizującej procesy biznesowe z pomocą komputerów, to jednak zatrważająca większość przedsiębiorstw zupełnie ignoruje ten fakt. Oczywiście zrozumiałe jest, że nie każdy jest biegły w nowoczesnych technologiach. Nie każdy musi zdawać sobie sprawę z realnych zagrożeń, jakie czyhają na nieświadomych przedsiębiorców gromadzących wrażliwe dane o swojej firmie. Dlatego też obsługa informatyczna realizowana przez specjalistów stanowić będzie idealne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy spokojni o swoje zasoby cyfrowe. 

Firma informatyczna https://it-leader.pl/ zapewni nam kompleksową obsługę informatyczną, uwzględniającą przede wszystkim kwestię najważniejszą - bezpieczeństwo zasobów cyfrowych oraz stabilność całej infrastruktury IT w firmie. Każdy przedsiębiorca, który stoi przed wyzwaniem skalowania swojej działalności, doskonale zdaje sobie sprawę z wszelkich wyzwań, jakie niesie za sobą ten proces. Warto więc w tak istotnym dla biznesu momencie skupić się na tym, na czym znamy się najlepiej, a resztę zostawić profesjonalistom doświadczonym w tym zakresie. 

 

Audyt IT - sposób na bezpieczeństwo danych w firmie 

Usługi informatyczne, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo naszych zasobów cyfrowych? Wdrożenie wcześniej wspomnianych rozwiązań i aplikacji, które zwiększają skuteczność ochrony naszych plików? To oczywiście niezwykle istotne, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym - audycie IT. 

Audyt IT to usługa, która najczęściej wykonywana jest na samym początku współpracy z partnerem, któremu outsourcujemy usługi informatyczne. To niezwykle istotny proces, który wyznacza bazę - punkt wyjścia do dalszego planowania współpracy. Skrupulatnie wykonany audyt IT pozwoli na identyfikację silnych i słabych stron naszej infrastruktury informatycznej. Taka pełna wiedza to klucz do tego, by skupić swoją energię, czas i zasoby na poprawę tych krytycznych elementów, które mogą stanowić zachętę dla cyberprzestępców. 

Korzyści wynikające z audytu IT

infografika

Jeśli zatem zależy nam na tym, by nasz biznes rozwijał się i rósł w odpowiednich warunkach, audyt IT wykonany przez firmę informatyczną stanowić będzie idealne rozwiązanie.