Blog

windows pro vs home top2

Windows to wciąż jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych instalowany na komputerach osobistych na całym świecie. Sprzyja temu fakt, że może się on poszczycić kompatybilnością z ogromną ilością programów, gier, aplikacji i usług cyfrowych, co sprawia, że jest chętnie wybieranym systemem, który znajduje zastosowanie zarówno w przypadku pracy w domowym, czy też  firmowym środowisku. System Microsoft Windows 10 występuje w kilku wersjach, lecz czym one się różnią i na którą z nich powinniśmy się zdecydować?

Edycja Windows Pro, niezależnie od tego, czy posiada się system Windows 10 czy 11, może budzić pytanie, czy warto wydać dodatkowe 300zł na edycję Pro zamiast Home. Jeśli spojrzymy na stronę Microsoftu, może wydawać się, że różnica między nimi sprowadza się tylko do BitLockera.  W rzeczywistości jest kilka innych funkcji, które są dostępne wyłącznie w edycji Pro. Na początek omówione zostaną główne różnice między Pro a Home, a na końcu przedstawione zostanie kilka darmowych alternatyw dla wielu z tych funkcji, ponieważ praktycznie wszystkie z nich mają darmowe odpowiedniki. Jeśli obecnie posiadamy wersję HOME na swoim urządzeniu możemy dokonać aktualizacji do wersji Pro bezpośrednio ze sklepu Microsoft. Co ciekawe, widoczne tam są pewne różnice, ale wciąż nie wszystkie.

 

Edytor zasad grupy

Na początek mamy edytor zasad grupy, który pozwala zmieniać ogromną ilość ustawień za kulisami systemu Windows, bez konieczności ingerencji w rejestr. Mówimy o setkach ustawień w tej sekcji. Jest ich po prostu zbyt wiele, by omówić je wszystkie. Większość z nich nie jest tak naprawdę przydatna dla przeciętnego użytkownika. Większość związana jest z funkcjami włączania i wyłączania w systemie Windows oraz uprawnieniami użytkowników, ponieważ głównie służy do łatwego konfigurowania komputerów w firmie. Jest to ogromne ułatwienie dla obsługi informatycznej (można po prostu zastosować zasadę grupy i dostosować ją do własnych wymagań i potrzeb).

 

Piaskownica Windows

Kolejnym elementem jest piaskownica Windows, która jest naprawdę fajna. To tymczasowa maszyna wirtualna, którą uruchamiasz i możesz robić w niej wszystko, co chcesz. Wygląda jak normalna instalacja Windows, ale po zamknięciu okna wszystko znika, a to, co w niej zostało zrobione czy ustawione, nie ma znaczenia. Co ważniejsze, głównym celem jest izolacja od głównego systemu Windows. Jest to dobre narzędzie do sprawdzania potencjalnie podejrzanych plików. Jeśli mamy wątpliwości co do zaufania danemu programowi, lub chcemy sprawdzić, czy program działa tak, jak twierdzi, bez konieczności instalowania go i robienia bałaganu. Piaskownica jest również o wiele łatwiejsza w użyciu niż pełna maszyna wirtualna. Wystarczy uruchomić piaskownicę Windows i będzie gotowa do użycia. Po zamknięciu okna wszystko zostaje wyczyszczone i przygotowane na kolejne jej włączenie.


Hyper-V

Hyper-V pozwala tworzyć pełnowartościowe maszyny wirtualne. W zasadzie, wystarczy pobrać plik instalacyjny ISO, tak samo jak dla zwykłego komputera, a następnie można zainstalować system operacyjny na danej maszynie wirtualnej. Z pewnością nie jest to tak proste, jak korzystanie z piaskownicy Windows. Chociaż zwróćmy uwagę, że Microsoft oferuje gotowe dyski maszyn wirtualnych dla programistów, więc można je pobrać. Dużym mankamentem jest fakt, że zajmują około 30 gigabajtów i nie każdy pozwoli sobie na pobranie takich dużych plików. Maszyna wirtualna jest jednak bardziej wszechstronna i może zaofeować wiele więcej niż tylko piaskownica. Jesteśmy w stanie uruchomić dowolny system operacyjny, na przykład Linux po prostu aby go przetestować lub korzystać z programów, które są dostępne tylko na innych systemach operacyjnych. W przypadku, kiedy korzystamy np. z Windows 11, a chcemy coś pokazać lub wypróbować na Windows 10 lub innej edycji Windows. Hyper-V oferuje wiele zaawansowanych opcji konfiguracji wirtualnych urządzeń i wiele innych. Więc w zasadzie można robić w nim, wszystko na co tylko mamy ochotę. Jednak jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami będzie nam to dużo trudniej zrozumieć, dlatego o wiele prostszym rozwiązaniem zostaje piaskownica.

 

Wyciągając wnioski z powyższego artykułu możemy stwierdzić, że  potrzeby indywidualnego użytkownika w zupełności jest w stanie zaspokoić  Windows 10 Home. System posiada podstawowy zestaw zabezpieczeń chroniących tożsamość, samo urządzenie oraz informacje na nim zgromadzone. Co więcej, został wyposażony w bardzo przydatne udogodnienia, takie jak możliwość robienia notatek cyfrowym piórem czy moduł ułatwiający nawiązanie połączenia z urządzeniami przenośnymi. Osobom, które przed komputerem spędzają wiele godzin z pewnościom spodoba się tryb wydłużający czas pracy baterii.

System operacyjny Windows 10 Professional został przygotowany z myślą o firmach. Rozszerzenie funkcjonalności wynika ze specyficznych potrzeb przedsiębiorstw, które w znacznie większym stopniu oczekują wydajności i niezawodności sprzętu. Solidny system pomaga te wymagania spełnić. Windows 10 Pro ma znacznie bardziej rozbudowany moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo. System może m.in. zaszyfrować urządzenie tak, aby w przypadku kradzieży lub zaginięcia komputera poufne dane nie przedostały się w niepowołane ręce.