Blog

Błąd systemu, awaria dysku twardego, wirus, przypadkowe usunięcie lub inna nieuważność użytkownika - to najczęstsze przyczyny skasowania ważnych danych. Jest to sytuacja kłopotliwa, a nawet prowadząca do poważniejszych konsekwencji. Szybkie działanie umożliwi odzyskanie danych z dysku. Dowiedz się, co zrobić, by uratować utracone pliki firmowe.

Kontakt z doradcą IT

Co zrobić w przypadku utraty danych z dysku?

Na dyskach przetrzymujemy nie tylko cenne zdjęcia, ale także dokumenty firmowe czy inne materiały, które są przydatne w pracy. Ich skasowanie spowodowane awarią dysku lub nieuwagą, może powodować poważne konsekwencje dla działania przedsiębiorstwa. Bez względu na to, czy usunięte zostały zdjęcia i filmy lub dokumenty firmowe - strata jest ogromna. W wielu przypadkach skasowane pliki da się jeszcze uratować przez profesjonalne odzyskiwanie danych. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, to nie próbuj na własną rękę działań, które mogą doprowadzić do bezpowrotnego utracenia plików. Znajdź punkt IT, który pomoże Ci odzyskać cenne zdjęcia i dokumenty.

W przypadku takiego zdarzenia nigdy nie próbujemy nagrywać czegoś na dysk twardy, tylko od razu działamy i szukamy najlepszego sposobu, na odzyskanie danych.

Jak możliwe jest odzyskiwanie danych z dysku twardego?

Odzyskać dane można niemal z każdego dysku twardego (także z SSD), a także kart pamięci. Sporo plików udaje się z nich jeszcze wyciągnąć (niekiedy nawet całość). Usunięte dane firmowe, na przykład przez nieumyślne opróżnienie kosza, który zawierał ważne pliki, jeszcze funkcjonują na dysku, jednak nie są widoczne dla użytkownika. Istnieją, ale są gotowe do zapisania na nich nowych danych, dlatego tak ważne jest, aby nie wykonywać żadnych działań czy wgrywać do pamięci świeżych plików. W takim przypadku trzeba szybko działać, np. poprzez próbę odzyskiwania danych darmowymi programami.

Pliki w koszu

Przed podjęciem jakichkolwiek działań sprawdź, czy skasowane pliki nie znajdują się w koszu. Być może całość została przypadkowo usunięta i znajduję się w koszu - o ile ten nie został chwilę wcześniej opróżniony. Jeśli tak się nie stało, to próba odzyskiwania danych jest bardzo prosta.

  1. Wejdź w kosz.
  2. Wybierz opcje "przywróć".
  3. Wróć do folderu, z którego zostały usunięte pliki i sprawdź, czy tam się pojawiły.

Jeśli jednak takie odzyskiwanie plików nie pomogło, to jeszcze nic straconego.

Samodzielna próba odzyskania danych z dysku twardego

Odzyskiwanie skasowanych danych firmowych, zdjęć i plików można rozpocząć od próby samodzielnego przywracania danych. Najlepsze są do tego programy typu recovery, które w większości przypadków są płatne (jeśli dotyczy to bardziej zaawansowanych narzędzi). Można także skorzystać z bezpłatnych lub testowych wersji. Do sprawdzonych i darmowych programów do odzyskiwania plików z dysku pamięci należą:

  • StrongRecovery
  • Disk Drill Free
  • Lazesoft Recovery Suite Home
  • Recuva
  • TestDisk & PhotoRec

Sukces odzyskania danych firmowych tymi programami związany jest z ich ilością na dysku i sposobem uszkodzenia. Być może tym sposobem uda się odzyskać tylko część z ważnych plików. Dlatego, jeśli utracone zostały dane firmowe, na których bezpowrotne skasowanie nie możemy sobie pozwolić, to należy skorzystać z profesjonalnego punktu IT zajmującego się przywracaniem usuniętych plików.

Dane utracone przez sformatowanie dysku

Jak odzyskać pliki, które zostały usunięte przy formatowaniu dysku? Czy jest to w ogóle możliwe? Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy na dysku nie były po formacie wykonywane inne czynności (np. wgrywanie świeżych danych czy instalowanie systemu). Niestety, w wielu przypadkach na dyskach przeprowadzana jest reinstalacja systemu, która powoduje utratę danych firmowych. Dlatego próba ich odzyskania jest możliwa, jeśli w międzyczasie zorientujemy się, że na dysku jest wiele plików, których nie chcemy utracić. Laik nie powinien na własną rękę próbować odzyskiwać plików ze sformatowanych dysków twardych, tylko skorzystać z pomocy serwisu IT.

Zalany dysk twardy

Może zdarzyć się i tak, że dysk, np. ten zewnętrzny, zostanie zalany. Nie należy wtedy absolutnie dokonywać próby osuszenia go suszarką lub ryżem. Takie działanie może doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia dysku, który będzie się już tylko nadawał do wyrzucenia. Tutaj najważniejsze jest działanie. Zgłoś się do punktu komputerowego, np. It Leader - odzyskiwanie danych Poznań, by szybko spróbować naprawić szkodę.

Dane z dysku SSD

Odzyskiwanie danych firmowych z dysku SSD różni się od tego dokonywanego na dyskach HDD. Różnica tkwi przede wszystkim w budowie SSD, który dzięki niej jest szybszy, a poza tym trudno w nim o uszkodzenia mechaniczne (najważniejsza jest tutaj konstrukcja Flash). Rzadziej zdarzają się w nich awarie, ale do przypadkowego usunięcia danych może dojść zawsze. Działania zmierzające do odzyskania danych z dysków twardych SSD są trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Pliki firmowe można odzyskać, ale w tym celu trzeba z dysku SSD wylutować kości pamięci, a następnie skopiować z nich zawartość. Jest to bardzo pracochłonny odzysk danych, dlatego - zwłaszcza jeśli na dysku znajdują się ważne pliki lub jest to pamięć, na której są przechowywane dokumenty firmowe - trzeba pamiętać o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa, którą będzie można łatwiej przywrócić.

Odzyskiwania plików z dysków twardych SSD (o ile nie jesteś specjalistą IT) nie należy dokonywać samodzielnie, tylko należy zgłosić się z tym problemem do specjalistów.

Odzyskiwanie danych z dysku Poznań

Dyski twarde czy karty pamięci nie są urządzeniami niezawodnymi. Użyte w nich komponenty po aktywnej eksploatacji mogą się zużywać i powodować awarie. Ważne dane firmowe mogą zostać także usunięte przez zalanie lub własną nieuwagę. Niejednokrotnie jest to przykra sytuacja, która może wiązać się z niemiłymi konsekwencjami.

Dlatego nie należy panikować i podejmować pochopnych działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na już i tak niefortunne zdarzenie. Przede wszystkim - działaj szybko. Zgłoś się do IT Leader, pomożemy Ci odzyskać utracone pliki firmowe, a także - jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, pokażemy co zrobić, aby zminimalizować ryzyko utraty ważnych plików w przyszłości (np. backup danych, zapis zdjęć i innych plików na dyskach wirtualnych). Swoje usługi świadczymy w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, ale możesz się z nami skontaktować telefonicznie lub mailowo, a my przekażemy Ci, jakie są najlepsze i skuteczne metody odzyskiwania danych z dysków i kart pamięci.

Kontakt z doradcą IT