Jak zabezpieczyć dane przed zalaniem i pożarem?
W ciągu ostatnich lat bezpieczeństwo danych stało się jednym z większych wyzwań dla właścicieli firm. Postępująca cyfryzacja stwarza bowiem zarówno ogromne szanse, jak i wiąże się z pewnymi zagrożeniami – nie tylko ze strony cyberprzestępców. Jak skutecznie zabezpieczyć dane firmowe przed zdarzeniami losowymi, takimi jak zalanie czy pożar?
Sprawdźmy!
Dlaczego tracimy dane? Najczęstsze przyczyny utraty danych
Od kilku lat zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych są jednym z priorytetowych tematów wśród przedsiębiorców. Wpływ na to ma co najmniej kilka czynników – między innymi możliwość korzystania przez pracowników z prywatnych sprzętów do celów służbowych, przypadki ataków hakerskich czy w końcu potencjalne ryzyko wystąpienia sytuacji losowych.
Przyczyn utraty danych może być wiele. Wśród najczęstszych wymienia się
- awarię nośnika pamięci, na którym były przechowywane dane;
- usterkę komputera lub serwera, w wyniku której doszło do spalenia podzespołów, w tym nośników pamięci;
- działanie wirusów lub złośliwego oprogramowania;
- omyłkowe usunięcie plików z komputera;
- nagłą utratę zasilania lub nieprawidłowe wyłączenie komputera, w następstwie których ostatnio dodane lub modyfikowane pliki mogą zostać utracone;
- celowe działanie pracowników na szkodę firmy;
- kradzież sprzętu, na którym znajdowały się dane;
- zdarzenia losowe, takie jak pożary, zalania czy powodzie.
Utrata danych w wyniku pożaru lub zalania – czy można jej zapobiec?
W ostatnim czasie wyjątkowo aktualne są ostatnie z wymienionych. Szerokim echem odbił się zwłaszcza katastrofalny w skutkach pożar w infrastrukturze OVH, którego konsekwencje odczuło tysiące biznesów. Do zdarzenia doszło 10 marca 2021 roku – w nocy w jednym z czterech centrów danych OVH w Strasburgu pojawił się ogień, który udało się opanować dopiero we wczesnych godzinach porannych. W wyniku pożaru niemal doszczętnie spłonęło centrum danych SGB2, a SGB1 uległo częściowemu uszkodzeniu. Ogień nie zniszczył pozostałych dwóch serwerów, jednak przez wiele godzin pozostawały one wyłączone.
Następstwa nieprzewidzianych zdarzeń mieliśmy także szansę oglądać w Polsce. Nie tak dawno, bo w drugiej połowie czerwca, w Poznaniu doszło do potężnej burzy, której towarzyszyły rekordowe – w negatywnym tego słowa znaczeniu – opady deszczu. W ich konsekwencji zalanych było wiele poznańskich ulic, lotnisko i elektrociepłownia, doszło do wielu podtopień, zapadł się dach hali sportowej, a bez prądu pozostawało kilka tysięcy gospodarstw domowych. Zalany został również szpital w Puszczykowie – woda wdarła się do pomieszczeń technicznych, w których znajdują się serwerownie.
Czy takim sytuacjom można zapobiegać? Mimo że dochodzi do nich niezmiernie rzadko, w większości przypadków – niestety nie. O ile budynki, w których znajdują się serwerownie, są poddawane bardzo dokładnej ocenie ryzyka pożarowego, co pozwala na wypracowanie metod przeciwdziałania wystąpieniu pożaru, o tyle w starciu z naturą nierzadko nie mamy większych szans. Jednak zdarzenia zarówno losowe, jak i inne wcześniej wymienione nie muszą być równoznaczne z dramatem przedsiębiorców. I choć na tę chwilę nie jest możliwe zapewnienie stuprocentowej ochrony poufnym danym, istnieją sposoby, by zadbać o ich bezpieczeństwo.
Tworzenie kopii zapasowych – dlaczego backup jest konieczny?
Jedną z podstawowych metod zabezpieczenia się przed uszkodzeniem lub utratą danych jest tworzenie kopii zapasowych, czyli tak zwany backup. Co ważne, dotyczy to nie tylko dużych korporacji, ale też małych i średnich firm. Dane należą do głównych zasobów każdej organizacji, bez których nie są one w stanie funkcjonować, dlatego regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa powinno być standardem niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.
Można wskazać co najmniej kilka powodów, dla których trzeba tworzyć kopie zapasowe. Są to:
- budowanie wiarygodności biznesowej firmy, która nawet w razie poważnej awarii może bez większych przeszkód prowadzić działalność;
- skuteczne i profesjonalne przechowywanie danych;
- zwiększenie bezpieczeństwa w dostępie do informacji;
- sprawniejsze zarządzanie danymi;
- ochrona danych przed szyfrującymi wirusami i atakami hakerskimi.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wykonywanie backupu nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności – optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku outsourcing IT, oferowany przez firmę IT leader, z którego można korzystać w pełni lub częściowo. Zewnętrzna obsługa informatyczna firm to usługa, na którą coraz częściej decydują się nawet niewielcy przedsiębiorcy, którzy chcą zoptymalizować środowisko informatyczne swojej firmy i zadbać o bezpieczeństwo danych bez konieczności zatrudniania specjalistów IT.
Jak jeszcze można zabezpieczyć się przed utratą danych?
Backup pozwala na odzyskanie danych na przykład w razie usunięcia ich przez użytkownika, zaszyfrowania zasobów sieciowych czy uszkodzenia dysku. Jednak kopia zapasowa, która wciąż pozostaje w siedzibie firmy, wciąż nie jest chroniona przed zdarzeniami losowymi, jak pożar, zalanie czy uderzenie pioruna. By uniknąć przykrych, a niekiedy także katastrofalnych w skutkach konsekwencji, należy wziąć pod uwagę backup poza siedzibą firmy.
W tym przypadku również świetnym rozwiązaniem okazuje się outsourcing IT. Dzięki pomocy specjalistów kolejna kopia bezpieczeństwa będzie automatycznie przesyłana do chmury, czyli de facto do zewnętrznej serwerowni. To najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa danych – trzeba bowiem pamiętać, że do przytoczonych wcześniej sytuacji wciąż dochodzi niezwykle rzadko. Znacznie większe jest natomiast ryzyko, że przechowywane w firmie dane zostaną utracone w wyniku awarii sprzętu, celowego działania czy ataku hakerskiego.
Jeśli polityka organizacji nie pozwala na korzystanie z chmury, metodą zwiększenia ochrony danych może być też
- tworzenie kopii do innego oddziału firmy (o ile taki istnieje),
- wykonywanie kopii do innego miejsca w budynku, które znajduje się w innej strefie przeciwogniowej,
- tworzenie kopii bezpieczeństwa w formie zaszyfrowanej na dyskach zewnętrznych.
Tak jak zostało wspomniane, automatyczna kopia danych do zewnętrznej serwerowni jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia danych firmowych. Jednak niezależnie od tego, która metoda zostanie zastosowana w danej organizacji, decydując się na profesjonalną obsługę informatyczną firm, zyskuje się pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony prawidłowo.
Zapewnienie bezpieczeństwa danych to jedno z największych wyzwań, przed jakim stają zarówno duże korporacje, jak i małe lub średnie przedsiębiorstwa. Sposobów na zwiększenie ochrony poufnych informacji jest co najmniej kilka, ale chcąc z nich skorzystać, nie jest konieczne posiadanie specjalistycznej wiedzy. Rozwiązaniem jest outsourcing IT, w ramach którego oferowane jest nie tylko profesjonalne doradztwo, ale przede wszystkim odpowiednie wdrożenie wszelkich procesów.